HAKKIMIZDA

IGLO YAZI

CLARENCE BIRDSEYE,
DONDURULMUŞ GIDANIN YARATICISI

Clarence Birdseye, gıda sektöründe dondurulmuş gıdanın yaratıcısı olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla İGLO / BIRDSEYE dünyanın ilk ve en köklü dondurulmuş gıda şirketidir.

1925 senesinde “Quick Freeze Machine” yani “Hızlı Dondurma Makinesini” tanıtmıştır. Bulmuş olduğu şok dondurma yöntemi ile gıdaların vitamin değerleri yanında lezzet ve görünümünü de muhafaza etmesini sağlamıştır. Çalışmalarında kutuplarda uygulanan ve buz kristalleri kullanımı ile şoklama hızında maksimum hıza erişilebildiği Eskimoların gıda dondurma ve muhafaza yöntemini esas almıştır.

Şoklama sürecinde gıdanın vitamin değerlerini, görünüm ve lezzetini değiştirmeden tüketici mutfağına ulaştırabilmesine olanak veren, gıda hücre yapısında değişime neden olmayan şoklama teknolojisini uygulamaya almıştır.

1929 senesinde, Clarence Birdseye tarafından bulunan şoklama uygulaması, şoklama cihaz teknolojileri 22 milyon dolara General Foods Company tarafından satın alınarak firma ismi BIRDSEYE olarak tescil ettirilmiştir.
 

BIRDSEYE / İGLO TÜRKİYE’DE!

İngilizce konuşulan ülkelerde Birdseye, diğerlerinde İglo olarak tanınan; Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarının lider markası İglo şimdi Türkiye'de.  Bu aşamada İglo ürünlerini ithal etmektedir ancak tüketicisi için ambalajlarını Türkçe olarak hazırlamıştır. Türkiye'de üretime geçmek için tüm çalışmalar hızla devam etmektedir.
 

NEDEN İGLO?

İglo ürünleriyle ’tazeden bile daha taze’ iddiasını 60 yıldır sürdürüyor.

Gıda güvenliğinde zaman en önemli unsurdur. İglo’nun dondurma işlemi sonrasında gıdalar için adeta zaman duruyor. Gıda güvenliğinde zaman öyle önemli ki, örneğin bezelyenin içerdiği şeker, toplandığı andan itibaren 2.5 saat sonra nişastaya dönüşerek özelliğini yitirmeye başlıyor. Gıdaların tazelik ve besin değerini korumak için zamanla yarışan İglo bu nedenle tesislerini tarım alanlarının ortasına kuruyor. Deniz ürünleri ise yüksek teknoloji içeren yüzer fabrika gemilerde, soğuk denizlerde avlandıktan hemen sonra hızla fileto yapılıp en fazla 2 saat içinde donduruluyor. Böylece İglo, tarım ve deniz ürünlerini toplandığı ilk dakikalardaki tazeliği ve doğallığıyla dondurarak size ulaştırıyor.

-40 ºC’de şoklayarak donduran İglo, korumak için başka bir işlem yapmaz.

İglo’nun dondurma işlemi ürünün içindeki suyun donması ile gerçekleşir. Bu nedenle katkı maddesi gerekmez. Dondurmak doğanın en doğal koruyucusudur. Dondurulmuş gıdanın tazeliği gıdanın ilk dondurulduğu andaki tazeliğiyle ilgilidir.

İglo ürünlerin vitamin ve besin değerleri asla eksilmez.

Her dondurulmuş gıda İglo değildir. Dünyada "Dondurulmuş gıda üreticisiyim." diyen çok üretici var, ama İglo bu işin mucididir.

 

iglo sağ taraf yazısı